Dermokosmetyki należą do tej kategorii produktów pielęgnujących skórę, które nie tylko dbają o jej wygląd, ale mają również właściwości wspomagające leczenie chorób skóry. Produkty te powstają we współpracy i pod nadzorem specjalistów w tej dziedzinie czyli dermatologów, okulistów oraz farmaceutów. Dermokosmetyki charakteryzują się wysoką skutecznością działania przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb skóry wrażliwej i podatnej na alergie.

Potrzeba dbania o skórę pojawiła się bardzo dawno temu. Wiemy, że w starożytności stosowano sole do kąpieli, olejki do masażu, kremy i maści, aby utrzymać piękny i młody wygląd ciała. Wraz z rozwojem cywilizacji i technologii pojawiały się coraz nowe propozycje produktów pielęgnujących skórę twarzy i ciała. Dostępność do nich stopniowo się rozszerzała.

Z opowieści wiem, że w latach 60. minionego wieku, w większych miastach naszego kraju dostęp do kosmetyków pielęgnujących był większy niż na prowincji. Ciocia z Warszawy przywoziła różne kremy, zapachowe mydełka, szampony, pomadki czy lakiery do włosów. W mniejszych miejscowościach i na wioskach ratowano się szarym mydłem, szamponem jajecznym lub pokrzywowym oraz kremem pewnej znanej firmy. Boom kosmetyczny nastąpił dopiero po 1989r.

Obecna wiedza pozwala lepiej zrozumieć jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak światło słoneczne lub zanieczyszczenia. Wiemy również więcej o tym, dlaczego i jak skóra starzeje się i traci jędrność, pojawiają się zmarszczki i rozwijają się choroby skóry. Rosnąca wiedza i zwiększony popyt na skuteczne produkty pielęgnujące przyczyniły się do rozwoju i łatwiejszej dostępności dermokosmetyków.

Kosmetyki a dermokosmetyki 

Kosmetyki to substancje lub produkty przeznaczone do stosowania na całe ludzkie ciało w celu oczyszczenia go, upiększenia, wzmocnienia, a także zmiany wyglądu. Produkty kosmetyczne przeznaczone do stosowania na twarz, włosy i ciało, są na ogół mieszaniną związków chemicznych, z których część pochodzi z naturalnych źródeł, ale wiele jest syntetycznego lub sztucznego pochodzenia.

Dermokosmetyki są wytwarzane przy użyciu specjalnie kontrolowanych procesów produkcyjnych, które różnią się od produkcji zwykłych kosmetyków. Aby produkt został zakwalifikowany jako dermokosmetyczny, musi zawierać substancje czynne, których skuteczność przeciw konkretnemu problemowi skórnemu została ustalona poprzez rygorystyczne testy laboratoryjne.

Zadaniem dermokosmetyków jest chronić i przywracać zdrowie skóry. Złożona z trzech warstw (naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna), potrzebuje pielęgnacji na poziomie warstwy środkowej. Drobne cząsteczki, z których składają się produkty dermokosmetyczne przenikają właśnie do skóry właściwej. Na takiej głębokości mają optymalny wpływ na ochronę tkanki skórnej. Korygują problemy i zapobiegają niepożądanym zewnętrznym objawom starzenia się organizmu.

Dermokosmetyki są stosowane samodzielnie lub jako dodatek do leczenia farmakologicznego. Używane są zwykle przy pielęgnacji skóry suchej, naczynkowej, postarzałej. Stosuje się je także przy chorobach skóry, takich jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry i łupież.

dermokosmetyki organiczne

Dermokosmetyki organiczne

Nasza skóra reaguje na stale zmieniające się warunki zewnętrzne takie jak temperatura i wilgotność powietrza, zanieczyszczenia, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, a także czynniki stresogenne. Trzeba również pamiętać, że skóra jest immunologicznie i metabolicznie aktywnym narządem, podatnym na wpływ składników zawartych w kosmetykach i dermokosmetykach. Istotne jest zatem by były one całkowicie bezpieczne dla naszych organizmów.

W naturze jest wszystko co jest potrzebne by wyglądać zdrowo i pięknie. Organiczny produkt dermokosmetyczny powinien spełniać i utrzymywać wymagane fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne standardy jakości. W swoim składzie posiada składniki czynne (np. witaminy, urea, pantenol, itp.), naturalne emolienty (np. olej makadamia, kokosowy, masło shea, itp.), wyciągi botaniczne (np. ze skrzypu polnego, ogórecznika, nagietka lekarskiego, wąkrotki azjatyckiej itp.). Natomiast nie może zawierać szkodliwych składników. Do takich zaliczają się: olej parafinowy, silikony, wazelina, sztuczne emolienty, parabeny, PEG-i, sztuczne barwniki, donory formaldehydu czy sztuczne wypełniacze.

Dermokosmetyków organicznych może używać każdy bez względu na wiek: mężczyźni, kobiety, dzieci. Interesują się nimi przede wszystkim ci, którzy chcą wiedzieć, jak produkty są wytwarzane i co zawierają. Naturalne dermokosmetyki są odpowiednie dla osób szczególnie dbających o swoje zdrowie, zwłaszcza tych o wrażliwej skórze, które oczekują gwarancji jakości i bezpieczeństwa.

Organiczne produkty dermokosmetyczne nie są testowane na zwierzętach (większość badań kosmetycznych jest obecnie przeprowadzana na modelach zrekonstruowanej skóry).

Odpowiednie są dla wegetarian i vegan.

Czy organiczne dermokosmetyki mogą wywołać alergię?

Z zasady nie powinny. W końcu są one tak skomponowane by pielęgnować i wspomagać leczenie, a nie powodować alergie. Przy doborze wszelkich kosmetyków trzeba kierować się potrzebami swojej skóry. Jeśli mam skórę głowy bardzo wrażliwą i skłonną do powstawania łupieżu tłustego, wiadomo, że nieodpowiedni będzie dla mnie szampon czy balsam myjący przeznaczony dla osób borykających się z łupieżem suchym.

Jeżeli ktoś przez długi czas używał kosmetyków czy dermokosmetyków zawierających szkodliwe substancje, na początku stosowania produktów organicznych jego skóra może doznać pewnego rodzaju szoku. Będzie więc potrzebowała jakiegoś czasu (zazwyczaj od tygodnia do trzech) by się oczyścić z nagromadzonych przez lata toksyn. Dlatego w takich przypadkach, na początku stosowania dermokosmetyków opartych na naturalnych składnikach, nasza cera może wyglądać gorzej. Ale jest to etap przejściowy.

Oczywiście są sytuacje, że ktoś jest po prostu uczulony na jakiś naturalny składnik, np. wyciąg z pokrzywy. W takim przypadku może po prostu poszukać produktu, który go nie zawiera.

Organiczne dermokosmetyki nie zawierają szkodliwych substancji, są więc odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii oraz z występującymi różnymi problemami skórnymi. Aby uzyskać realne korzyści z ich stosowania, warto wybierać produkty dermokosmetyczne oparte na certyfikowanych składnikach i zawierające odpowiednie ilości substancji czynnych.

Stosowanie dermokosmetyków w przypadku problemów zapalnych skóry może opóźnić lub całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania miejscowej terapii glikokortykosteroidowej.

Podziel się