Kobiecie ziółka to niezwykle cenny dar, którym obdarzyła nas natura. Dzięki niej możemy być silne i piękne. Zioła wspierają naszą kobiecą drogę przez całe życie.

Kuracje ziołowe dobieramy zgodnie z potrzebami naszych organizmów oraz w związku z dolegliwościami na jakie cierpimy. Wiele roślin ma dobroczynne działanie na ludzki organizm. Sięgając po sprawdzone kuracje ziołowe mamy szansę uchronić się przed koniecznością stosowania chemicznych leków, z których większość może wywołać niepożądane skutki uboczne. Dlatego, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, warto się zainteresować dobroczynnym działaniem ziół.

Oto niektóre ziółka wpływające korzystnie na kobiece zdrowie

Dzięgiel chiński – ma wiele pozytywnie działających na organizm substancji czynnych (fitoestrogeny, kwasy organiczne, minerały, witaminy, itp.). Stosowany jest między innymi przy menopauzie, gdyż działa wzmacniająco, zmniejsza uderzenia gorąca, przywraca równowagę emocjonalną, zmniejsza suchość pochwy.

Jasnota biała – podobna trochę z wyglądu do pokrzywy, zawiera w swoim składzie między innymi sole mineralne, karoten, flawonoidy. Stosowana jest w lecznictwie jako środek zapobiegający bolesnym miesiączkom, zmniejszający ich obfitość. Reguluje przemianę materii oraz ma działanie przeciwzapalne.

Kozieradka – uważana za zioło podkreślające kobiece piękno. Jej nasiona są źródłem wielu witamin np. C, A oraz z grupy B, a także minerałów np. żelazo, magnez, wapń. Kozieradka jest stosowana w leczeniu cukrzycy, bolesnych miesiączek a nawet zespołu policystycznych jajników. Wywary z tego ziółka mają działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Popularnym wykorzystaniem kozieradki jest stosowanie jej przy stanach zapalnych skóry głowy oraz przy wypadaniu włosów (np. z powodów hormonalnych).

Kwiat koniczyny czerwonej – ta łatwo dostępna roślina, ma dobroczynne działanie dla kobiecego zdrowia. Reguluje menstruacje i wspiera organizm w okresie menopauzalnym (np. poprawia nastrój i koncentrację, zmniejsza nadmierną potliwość, uderzenia gorąca, poprawia jakość snu, zmniejsza suchość pochwy). Zawiera izoflawonoidy, glikozydy, witaminy i sole mineralne, a także aminokwasy w formie łatwo przyswajalnej. Koniczyna ma również właściwości leczące trądzik androgenny występujący u kobiet.

Liść maliny – herbatka z liści malin zawiera wiele witamin i minerałów. Ma właściwości zmniejszające bolesność miesiączek, tonizujące ścianki macicy co może w niektórych przypadkach zapobiec poronieniu. Ma także działanie wzmacniające mięśnie macicy, wspomagające przygotowanie jej do porodu. Jest również stosowana jako środek oczyszczający organizm z toksyn.

Melisa lekarska – ma właściwości antydepresyjne, przeciwskurczowe, przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe. Jest stosowana w przypadkach lęku, nerwicy i pobudliwości nerwowej, kołatania serca i bólu głowy, a także w nadczynności tarczycy. Z uwagi na zawartość w tym ziele kwasu rozmarynowego i innych polifenoli, wykazuje właściwości antywirusowe. Melisa poprawia jakość snu, łagodzi zaburzenia trawienia i łagodne skurcze. Bywa stosowana również przy zaburzeniach miesiączkowania.

Mniszek Lekarski – jest łatwo dostępnym panaceum na różne dolegliwości. Dzięki zawartości wielu substancji czynnych, w tym witamin, minerałów, garbników roślinnych czy związków przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych, korzystnie wpływa na organizm. Stosowany między innymi w schorzeniach układu pokarmowego, a także moczowego. Przydatny w leczeniu kamicy nerkowej i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego.

Nagietek Lekarski – ma działanie przeciwzapalne, grzybobójcze. Duże ilości przeciwutleniaczy zawartych w płatkach nagietka pomagają leczyć rany, wysypki i oparzenia skóry, zwiększając przepływ krwi do naruszonego obszaru, jednocześnie powstrzymując infekcje wtórne. Napary z tego ziółka stosowane są również w dolegliwościach kobiecych np. przy zapaleniu przydatków czy działając rozkurczowo przy bólach menstruacyjnych.

Niepokalanek mnisi – wyciąg z jego owoców korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną poprzez receptory dopaminowe. Obniża nadmierny poziom stężenia prolaktyny, który w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego odpowiada za zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz może wiązać się z zaburzeniami miesiączkowania. Niepokalanek łagodzi również objawy klimakterium takie jak niepokój, drażliwość, wahania nastroju, a nawet zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca.

Pokrzywa zwyczajna – ma wiele prozdrowotnych właściwości, pod wieloma względami można ją zaliczyć do kobiecych ziółek. Zwiększa zawartość hemoglobiny we krwi i ma działanie krwiotwórcze. Idealna dla kobiet po porodzie gdyż działa wzmacniająco na cały organizm. Jej właściwości moczopędne i przeciwobrzękowe znane są od dawna. O pokrzywie więcej pisałam TUTAJ i TUTAJ.

Przywrotnik – kwitnie od maja do września, możemy go spotkać na naszych łąkach. Jeśli chodzi o iście kobiece ziółka, przywrotnik będzie na pewno jednym z nich. Wzmacnia wiązadła maciczne, reguluje cykl miesięczny, zmniejsza obfitość miesiączek, łagodzi bóle menstruacyjne. Przydatny jest również przy łagodzeniu niektórych objawów menopauzy (nerwowość, duszności). Ponadto wzmacnia pracę mięśni, nawet tych uszkodzonych, będzie więc wspomagającym środkiem przy problemie nietrzymania moczu.

Zbieramy, przechowujemy i kupujemy ziółka

Niektóre ziółka możemy zbierać samodzielnie. Zwłaszcza jeśli mamy dostęp do tych rosnących w rejonach ekologicznie czystych. Na przykład młode, niepryskane liście maliny, zbieramy ręcznie wczesnym latem, zanim owoce dojrzeją. Suszymy. Koniczynę czerwoną zbieramy w okresie kwitnięcia, zwykle od czerwca. W pogodne dni ścinamy główki kwiatowe, suszymy w ciepłym i przewiewnym miejscu.

Przechowywane zioła należy chronić przed wilgocią i owadami. Do papierowych czy bawełnianych torebek łatwo mogą dostać się mole. Lepszym wyborem wydaje się więc szklany słoik. Trzeba jednak pamiętać, że wkładane do niego ziółka muszą być całkowicie suche. Inaczej istnieje duża szansa, że zapleśnieją (tak, przydarzyło mi się to).

Jeśli nie mamy możliwości lub po prostu nie chcemy zbierać ziół samodzielnie, duży ich wybór znajdziemy w sklepach zielarskich. Warto zwrócić uwagę by ziółka pochodziły z ekologicznych upraw. Wtedy mamy większą pewność, że wraz z przyrządzonym naparem nie zaserwujemy sobie pestycydowego koktajlu.

Na większość naszych potrzeb i kobiecych dolegliwości odpowiedź znajdziemy w naturze. Warto się zwrócić w jej stronę zanim sięgniemy po lekoterapię. Wiele zależy oczywiście od stanu naszego zdrowia, a także zaawansowania i przyczyny zmian chorobowych w naszym organizmie. W razie wątpliwości co do możliwości stosowania ziół należy zwrócić się do swojego lekarza.

Jeśli interesuje Was roślinne dbanie o higienę intymną zapraszam TUTAJ

Podziel się