Dużo łatwiej jest źle zrozumieć milczenie niż słowa. Brak jasnych komunikatów powoduje snucie domysłów. Niektórzy tworzą z nich wręcz alternatywną rzeczywistość. Nie sprzyja to budowaniu relacji nigdzie. Ani w domu, ani w pracy, ani w żadnym innym miejscu. Dlatego warto mówić o uczuciach.  Dzięki temu stwarzamy przestrzeń do działania.

Dobrze jest wyrażać uczucia. Ale najlepiej po tym, jak już je właściwie rozpoznaliśmy, żeby nie tworzyć niepotrzebnych, skomplikowanych sytuacji. Napisałam o tym tutaj.

Zamiast budować z milczenia niestworzone historie, lepiej jest po prostu porozmawiać. Wszyscy przeżywamy różne emocje, różne uczucia w nas są. Dzielenie się nimi pomaga lepiej się wzajemnie zrozumieć.

Dlaczego wyrażanie uczuć jest dla nas trudne?

Zwykle z powodów, z których każdy podszyty jest strachem. Boimy się niezrozumienia, odrzucenia, nieodwzajemnienia. Obawiamy się reakcji innych ludzi. Tego jak (i czy w ogóle) zareagują na to co powiemy. Prawda jest jednak taka, że nie mamy wpływu na to jak ludzie nas odbiorą. Zależy to przede wszystkim od tego co oni myślą, jak się czują sami ze sobą, jak otwarci lub zamknięci są. Ich reakcje najwięcej wspólnego mają z nimi, nie z nami. Nie mówią nam one o nas, tylko o nich.

Czy zawsze warto mówić o uczuciach?

Zależy co chcemy powiedzieć. Bo mówienie o uczuciach nie oznacza zwierzania się. Do tego drugiego wybieramy szczególne osoby. Natomiast informacje o tym jak się czujemy w danym momencie, czego potrzebujemy jak najbardziej możemy komunikować.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre osoby będą zaskoczone tym, że wyrażamy nasze uczucia. Bo nauczone są przemilczania. Ponieważ też się boją. Czego? Na przykład tego, że jeśli powiemy, iż coś jest dla nas trudne emocjonalnie – kładzie się to od razu cieniem na relacji. Albo boją się wyrazić ciepłe uczucia, bo może do czegoś to  zobowiązuje… że jak przyznają na przykład, iż nas lubią, to muszą nas lubić do końca świata i może jeszcze jakieś usługi nam świadczyć…

Nie mamy monopolu na żadne uczucia. One się rodzą, niektóre wypływają z emocji, inne nie. Przychodzą, odchodzą, czasem zostają na dłużej. Niektóre zamieniają się w pewne postawy i wtedy możemy mówić o jakiejś trwałości, która jednak zależna w dużej mierze jest od naszego zaangażowania.

Ramy wyrażania uczuć

Warto pamiętać, że sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze uczucia, nasze decyzje, za zadbanie o siebie. Jeśli czujemy się niekomfortowo w jakiejś sytuacji jak najbardziej możemy o tym powiedzieć. Są wtedy szanse, że otoczenie to uwzględni. Ale nie ma takiego obowiązku. Za to my możemy zapewnić sobie komfort. Czy to przez poprawienie warunków czy zrezygnowanie z przebywania w danej sytuacji. Mamy do tego prawo.

Mówienie o uczuciach powinno kierować się pewnymi zasadami. Związane jest to z asertywnością, z szacunkiem do drugiego człowieka. Nasze uczucia są ważne, ale czyjeś również. Nie możemy po prostu zarzucić kogoś czymś nie uwzględniając tego w jakim on jest stanie, sytuacji, położeniu. Oczywiście są okoliczności kiedy nie ma innego wyjścia, ale jeśli jest – wybierzmy je.

Ewentualne zranienia

Człowiek ma prawo nie wybrać wartości, którą jesteśmy. Bo to, że jesteśmy wartością nie podlega dyskusji. Nie wybiera nas ponieważ potrzebuje innych wartości albo może nie wie z czego rezygnuje. Może coś go powstrzymuje lub sam nie do końca rozpoznaje swoje uczucia.

Człowiek ma również prawo nie wybrać wartości, które mu oferujemy, przedstawiamy. Jest wolny, tak samo jak my i ma takie same prawa. Ale nie oznacza to, że wartości, które komuś przedstawiamy są nieodpowiednie. Po prostu są nieodpowiednie dla niego. Albo w ogóle, albo na danym etapie jego życia i pojmowania świata.

Wiele relacji z fantastycznym potencjałem mogłoby mieć piękne rozwinięcie, gdyby ludzie przestali się bać. Wiele zespołów działałoby efektywniej, gdyby osoby w nich pracujące nauczyły się komunikować swoje uczucia, potrzeby. Nie tylko mówienie, ale również okazywanie uczuć sympatii i życzliwości czy smutku, rozczarowania, wzmacnia relacje i wpływa na nas korzystnie. Dlaczego? Bo warto przyznać wszystkim prawo do bycia po prostu ludźmi, a ludzie przeżywają różne uczucia. Jeśli każdy ma prawo przeżywać i okazywać uczucia, każdy może czuć się dobrze, bezpiecznie ze sobą i z innymi. Czy nie takiej rzeczywistości byśmy chcieli?

Lista emocji i uczućThe nature of feelings

Podziel się