Motywacja to coś pomiędzy impulsem a podjęciem działania. To ona decyduje, że jednego dnia nic nas nie ściągnie z fotela, a drugiego zakładamy wygodne buty i idziemy na spacer lub pobiegać. Motywacja jest wynikaniem działania różnych mechanizmów fizjologicznych i psychologicznych, które współpracują ze sobą by osiągnąć to, czego potrzebujemy.

Żeby zrealizować cel, który ma zaspokoić jakąś naszą świadomą lub nieświadomą potrzebę, niezbędne są 3 składowe motywacji.

  1. Wybór aktywności

Jeśli chcę się nauczyć czegoś nowego lub wprowadzić zmianę w życiu, to się na tym koncentruję. Przedkładam działania przybliżające mnie do osiągnięcia celu nad te, które są mniej istotne lub w ogóle odciągają mnie od realizacji tego co chcę.

  1. Energia

Poświęcam czas i siły na realizację tego co jest dla mnie ważne. Angażuję się w zdobywanie informacji oraz ćwiczenie umiejętności zbliżających mnie do osiągnięcia celu.

  1. Wytrwałość

Nie poddaję się pomimo trudności. Działam mimo pojawiającej się frustracji, wytrwale dążę w wyznaczonym przez siebie kierunku.

Jaką siłę ma motywacja?

To nie tylko potrzeba pożywienia, spełnienia seksualnego, potrzeba bezpieczeństwa, akceptacji czy samorealizacji popycha człowieka do działania. Zdarza się, że ludzie ponad swoje apetyty i awersje stawiają cele wyższe. Są w stanie dla nich cierpieć, rezygnować z wielu rzeczy. To dlatego niektórzy, choć od małego byli karmieni mięsem i lubią jego smak, rezygnują ze spożywania go ze względów ideologicznych. Również dlatego znajdą się osoby aktywnie broniące drzew przed wycinką pomimo chłodu i głodu. I bez względu na to co o tym sądzimy, trzeba przyznać, że stoi za tymi działaniami naprawdę silna motywacja.

PODTRZYMYWANIE MOTYWACJI

Gdyby nasza motywacja utrzymywała się cały czas na odpowiednim poziomie, wiele celów byśmy już dawno osiągnęli. Nie mam oczywiście na myśli jedynie wstania z łóżka i pójścia na targ po coś do jedzenia. Można powiedzieć, że nasza motywacja potrzebuje abyśmy ją wspierali, pobudzali, byli z nią w stałym kontakcie. Czym możemy karmić tę siłę sprawczą w nas, by wytrwale prowadziła nas do wybranego celu?

Obrazy

Wizualizacja przyszłych wydarzeń, tego co chcemy osiągnąć przekształca abstrakcyjną wizję w konkretny, żywy obraz, który, im bliżej jesteśmy celu, jest wyraźniejszy i niemal namacalny. Mózg lubi obrazy. Nieważne, czy wizja dotyczy drobnej rzeczy, czy czegoś naprawdę dużego. Bez względu na to czy chcemy zadbać o nasze zdrowie, rozwój czy o finanse, wyobraźmy sobie jak będzie wyglądało osiągnięcie tego celu. Niemal jak w reklamie: jesteśmy uśmiechnięci, odprężeni, zadowoleni z siebie. Może nawet trochę zmęczeni, ale szczęśliwi.

Zysk/strata

Przypominanie sobie po co robię to co robię i jak wiele zyskam kiedy osiągnę swój cel, skutecznie wspiera naszą motywację. Skoro podjąłem się pewnych działań, zmobilizowałem się, to znaczy, że uzyskam wiele korzyści. Oraz, z drugiej strony, jak wiele dobrego mnie ominie jeśli zaniecham działań. Stracę szansę na istotną zmianę w swoim życiu.

Zawsze możemy sięgnąć również po motywację zewnętrzną w postaci nagród lub kar. Dla wielu osób jest ona skuteczna, ponieważ w takim systemie zostali wychowani. Jednakże ja zachęcam do budowania w sobie motywacji wewnętrznej, ponieważ uniezależnia nas ona od humorów otoczenia i sprawia, że nasze życie i wszelkie pozytywne zmiany, które w nim zaistniały, są po prostu bardziej nasze.

Podziel się